BRILIANTY – kupujeme nafúknutú bublinu?
Brilianty sú brúsené diamanty, ktoré patria medzi najvzácnejšie drahokamy osádzané do šperkov. Ich výnimočnosť spočíva v najväčšej tvrdosti, vzácnosti a nenapodobiteľnosti.
Charakteristika sa vyjadruje štyrmi faktormi: • váha /carat/, • výbrus /cut/, • farba /color/, • čírosť /clarity/. Na základe týchto údajov vieme určiť kvalitu a hodnotu daného diamantu. A tu nastáva prvý problém. Z týchto údajov, ktoré máte, viete overiť iba jeden – váhu /1ct = 0,20g/, a to len vtedy, ak je „kameň“ samostatne. Briliant osadený v šperku sa musí merať a prepočítavať – jeho váha podľa rozmerov, ale tu treba poznať o aký brus ide. U starožitných
šperkoch ArtDeco, Secesia, … ide o úplne iné brusy ako v súčasnosti.
Ďalšie tri údaje briliantu dokáže overiť iba odborník. Ako som spomínal, to sú rozhodujúce údaje od ktorých sa určuje kvalita a teda aj cena briliantu. Čírosť /clarity/ pozostáva zo stupnice šiestich bodov podľa vnútorných chýb briliantov, ktoré sa ďalej delia presnejšie. Stupnica vzostupne: FL, IF, VVS1, VVS2, SI1, SI2, SI3, P1, P2, P3. Stupnica farby /color/ sfarbenie briliantov delená tiež na podkategórie. Vzostupne: D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, Z. Výbrus /cut/: kvalitne vybrúsené brilianty odrážajú maximum prijatého svetla. Označenie: veľmi dobrý /very good/, dobrý /good/, stredný /medium/, nedostatočný /poor/. Iba pre príklad uvádzam cena 1ct briliant, typ round, čírosť IF, farba D, výbrus veľmi dobrý môže stáť 15 000,- eur a
cena takej istej veľkosti 1ct, ale s inými parametrami: briliant, typ round, čírosť SI1, farba K, výbrus dobrý bude 2600,- euro, zdá sa Vám rozdiel veľký?
Je to absolútne reálny príklad z praxe. Toto bolo porovnanie veľkostí rovnakých „kameňov“. Teraz si porovnajme briliant o veľkosti 0,22ct v rozmeroch – priemer: 3,9mm typ: round, čírosť: IF, farba: E, výbrus je veľmi dobrý. To môže stáť 700,-euro a briliant 0,50ct o priemere 5,4mm, typ: round, čírosť: SI1, farba: M, výbrus: dobrý – bude cena 500,-eur. Tu nie je badať veľký cenový rozdiel, avšak rozdiel viditeľný voľným okom by Vás asi prekvapil… Bavili sme sa vždy o jednom kuse briliantu určeného samostatne certifikovaným jedným z najuznávanejších gemologických inštitúcií na svete / GIA, IGI, HRD/ Napriek týmto matematicky presným údajom by ste vedeli vypočítať cenu, napríklad 0,47ct briliantu typu round, čistoty VS2 farby F s veľmi dobrým brúsom?
Odpoviem za Vás nevedeli… Preto mi je ľúto, ak jediné informácie, ktoré klient /zákazník/ dostane, sú iba od samotného predajcu tesne pred kúpou šperku. K šperku dostane „nejaký“ certifikát, kde je napríklad údaj o briliantoch, ktoré sú v šperku (jeden veľký, štyri menšie a 10 malých) sú uvádzané ako váha /carat/ spolu 1,46ct – táto informácia je absolútne zavádzajúca a ďalej nepoužiteľná. Brilianty neustále prezentované ako výhodná investícia, istota v neistote a pod. nie je síce celkom zlá myšlienka, ale vždy tu bude rozhodujúca nadobúdacia cena a aj pri najvýhodnejšej možnej kúpe počítajte, že zhodnotenie sa dostaví o 20-30rokov. Nakoľko v šperku platíte cenu zlata, remeselnú prácu, umeleckú prácu, maržu veľkoobchodníka a maržu samotnému obchodníkovi – ja netvrdím, že si nezaslúžia svoj zisk, predávať šperky s briliantmi je veľmi náročné s mnohými rizikami. Avšak tým pádom sa nám aktuálna cena briliantu niekoľkonásobne zvýši. Nehovorím, že parametre briliantu, ktorý ste kúpili nezodpovedajú deklarovanej hodnote. Potom sa stane, že za prsteň zaplatený sumou 4.000,- euro bude znalcom ohodnotený na 900,- euro. Preto ak kupujete briliantový šperk počítajte s takouto možnosťou alebo počkajte s predajom 20-30 rokov, avšak počítajte s tým, že vývoj ceny diamantov sa riadi dopytom a ponukou, a aj keď dopyt stále stúpa a tým aj ich cena aká bude hodnota zajtra nikto nevie.